יום שבת, 30 בנובמבר 2013

מסעי גוליבר

יום הולדת 346 לג'ונתן סוויפט

 גוליבר מבקר באקדמיה הגדולה של לַגַדואולי בעוד 4 שנים יחגגו לו ברוב כנסים ומאמרים יובל 350 שנים. מגיע לו. או לנו.

ג'ונתן סוויפט (באנגלית: Jonathan Swift;‏ 30 בנובמבר 1667 - 19 באוקטובר 1745), סאטיריקן, מסאי, משורר ואיש דת אנגליקני. חיבורו המפורסם ביותר הוא הסאטירה "מסעי גוליבר". למרות שפרסם יצירות רבות, אף לא אחת מהן התפרסמה בשמו האמיתי.


בספרי הילדות של פעם, גוליבר בארץ הגמדים וגוליבר בארץ הענקים, שלעיתים החזיקו לא יותר משלושים עמודים כל אחד, הופיע למואל גוליבר כג'נטלמן אנגלי, רופא, חוקר ויורד-ים אמיץ, הלבוש כהלכה וכל אזכור לשיגעון וסטירה הושמט.  הפכו את הסאטירה הצולפת לסיפור הרפתקאות הרואי של איש אמיץ ורב-תושייה, הנחלץ פעם מציפורני הגמדים, פעם מציפורני הענקים - וכנהוג בספרי הילדים - מפיק מכך לקח חינוכי. סוויפט, לא כתב את מסעי גוליבר כספר ילדים, אולם זה אינו הספר היחיד שנכתב במאות קודמות ונדד ממדף ספרי המבוגרים אל מדף ספרי הילדים והנוער. גם ספריו של דיקנס למשל זכו לגורל דומה.

 כאן אפשר לקרוא פוסט של בלוגר המתוודה על הפער בין הגוליבר של ילדותו לבין זה של בגרותו.
הוצאת עמיחי ספריית זהב, איורים צבי ליבני


ובכן גוליבר מבקר גם בארצם של הלפיושים ואלו הרשו לו לבקר באקדמיה הגדולה של לַגַדו.

וכך מתחיל הפרק בו מבקר גוליבר באקדמיה: " האקדמיה האמורה איננה בית בודד במיוחד, אלא רצף של כמה וכמה בתים משני עבריו של רחוב, אשר כיון שנשמו בתיו, נקנו והוסבו לשימושם זה. המפקח הקביל את פני באדיבות וזמן רב נהגתי לפקוד את האקדמיה יום-יום. בכל חדר וחדר ישב מתכנן חידושים אחר, ולעיתים יותר מאחד, ולפי חשבוני פקדתי לא פחות מחמש מאות חדרים."

"האיש הראשון שראיתי היה דל מראה, ידיו ופניו מפויחות, שערו וזקנו ארוכים, פרועים וחרוכים פה ושם. מעילו, כותנתו ועורו היו כולם דומים בצבעם. זה שמונה שנים עסק בתכנית להפיק קרני שמש ממלפפונים..."

לסיום, מצורפות שתי כפולות עמודים מתוך התרגום המוער שיצא בשוקן בשנת 2000 עם איוריו של גארנוויל. (Jean-Jacques Grandville's). סוויפט אינו חוסך את חיציו גם מן המדעים העיוניים. במקום אחר בספר הוא מטפל באסטרונומים. רק נשאר לתהות מה היה כותב סוויפט אילו היה חי במאה ה-20 ומתוודע לשימוש בפצצות גרעין להפגזת הירושימה ונגסקי או למקורותיה של תורת הגזע הנאצית (אאוגניקה).

התרגום המוער של שוקן

לפני כן רק מספר מילים על גארנוויל (1803-1847), המאייר הצרפתי של ההוצאה הראשונה של הספר מסעות גוליבר: גארנוויל למד ציור אצל אביו שהיה צייר מיניאטורות.   גארנוויל התפרנס מציור קריקטורות פוליטיות אך כשאלו נאסרו באמצע שנות השלושים של המאה ה-19 הוא עבר לאיור ספרים. חייו הסתיימו באורח טרגי והוא מת בבית חולים פסיכיאטרי.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה