יום רביעי, 4 במרץ 2015

הבובטרון של הונזו

מאת שרה ק. שורץ
מקהלה. גובה כל בובה 16 ס"מ בערך


במחצית הראשונה של המאה העשרים הוקמו במספר קיבוצים תיאטרוני בובות – בובטרונים. עדות לכך הוצגה בתערוכה שאצרה עינת אמיתי ז"ל, שי לילדינו, תרבות לילדים בקיבוצים ובספר שנשא שם דומה, שאותו כתבה.
תיאטרוני בובות אשר התקיימו בקיבוצים היו מפעל של משוגע לדבר שהוציא אותם לפועל בהתחלה לבד ובהמשך בעזרת מספר חברים וחברות שהתנדבו לעזור. הקיבוצים הצעירים, שנלחמו על קיומם, לא הקציבו בנקל שעות עבודה עבור פעילות אמנותית – את זה היה צריך לעשות לאחר שעות העבודה.
התערוכה, הונזו והבובטרון: בובות-על-חוט מאוספי משפחת בן שלום, עוסקת בבובטרון של דוד בן שלום איש גבעת חיים, המכונה, הונזו, ומבוססת על אוסף פרטי. הבובטרון של הונזו האריך חיים יותר משאר תיאטרוני הבובות בקיבוצים ופעל מ–1936 עד סוף שנות ה-70. הונזו הופיע עם הצוות והבובות שלו גם במחנות העקורים וגם במעברות. "במשך יותר מארבעים שנה הציג הונזו מחזות שאת רובם כתב בעצמו, כשהוא מסתייע בייעוץ של מלחינים, כוריאוגרפים, במאי תיאטרון ואנשי אמנות חזותית – כל אחד מומחה נודע בתחומו. לכל אורך הדרך היה הבובטרון נציג נאמן של קיבוץ גבעת חיים והקנה לו מוניטין בקרב הציבור הישראלי. לאחר מותו (1990) רוקנה הסדנה של הונזו. בני המשפחה הצליחו לשמור על חלק מהבובות ועל מסמכים בודדים וגזרי עיתונים של ביקורות על המחזות שהעלה הבובטרון. כל אלה, בצירוף כמה ממסמכיו האישיים של הונזו, הועברו לארכיון קיבוץ גבעת חיים מאוחד" (מתוך ההזמנה לפתיחת התערוכה).

התערוכה, שאצר חוקר האמנות ד"ר אליק מישורי והקטלוג המרתק שכתב, סוקרים את ההצגות שהבובטרון העלה ומתארים את חייו ופועלו של הונזו . כאמור טעימה מוקדמת אפשר היה לראות בתערוכה שהוצגה בעין חרוד ונאצרה ע"י ענת אמיתי. תערוכתה של אמיתי עסקה בכל המפעל התרבותי-אמנותי של הקיבוצים עבור ילדים ואילו התערוכה הנוכחית מתמקדת במפעל של הונזו. המבקר בתערוכה ייווכח לדעת עד כמה מגיעה להונזו ולמפעלו תערוכה משלהם ויפגשו בה גיבורי ילדות בשלושה ממדים, כמו נרקיס מלך הביצה של לוין קיפניס והדייג ודג הזהב.
בובת נרקיס מלך הביצה בתערוכה

מומלץ לעיין בקטלוג כדי להעצים את החוויה. בין השאר מופיע בקטלוג ניתוח מורחב של הספר המצולם הבובה זיוה שגיבורתו היא בובה מהבובטרון של הונזו. הצילומים בספר הבובה זיוה הם של פטר מירום.
ארגז תצוגה בתערוכה והבובה זיוה 

הבובה זיוה בתערוכה


התערוכה מוצגת בגלריה לאמנות של האוניברסיטה הפתוחה ברעננה בבניין הכיכר עד ה – 30.3.2015. הכניסה לתערוכה איננה עולה כסף ומתאימה לילדים ולמבוגרים (בני נוער עלולים לעקם את האף אלא אם הם מחבבים תיאטרוני בובות או מתעניינים בהיסטוריה של ישראל). ביום יפה אפשר לשלב את הביקור בטיול בגן היפה של האוניברסיטה הפתוחה. בימים בהם לא מתקיימים כנסים או ימי עיון אפשר שיתנו לכם לחנות במגרש החנייה של האו"פ כאשר תאמרו שבאתם לראות את התערוכה, אך יבקשו שתציגו תעודה מזהה. כדי להגיע למגרש החניה יש לנסוע דרך רחוב האוניברסיטה ברעננה המקביל לכביש 4. אפשר להגיע גם דרך רחוב רבוצקי ולחפש חניה בו.
 קריית האוניברסיטה הפתוחה ע"ש דורותי דה רוטשילד, דרך האוניברסיטה 1, רעננה
(הכניסה לחניה מרחוב ויצמן; החניה ללא תשלום, על בסיס מקום פנוי)
לתשומת לב! 
היציאה ממגרש החניה אפשרית אך ורק אל כביש מס' 4, ורק לכיוון דרום (לצומת רעננה מרכז).

"העיסוק בדמויות אפריקניות בתקופה שבה העלה הונזו את אגדה אפריקנית היה נפוץ בסיפורת העברית לילדים, שחיפשה גיבורים אקזוטיים מתרבויות רחוקות (מתוך הקטלוג שכתב מישורי עבור התערוכה, עמ' 22)"
ארנב מנגן בפסנתר, מהמחזה אוברטורה מוסיקלית, עץ צבוע, גובה: 37 ס"מ

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה