יום חמישי, 26 באפריל 2012

אלכסנדר פן וכיפה אדומה


Camille Roqueplan (1803 – 1855), French    כפה אדומה

ביום העצמאות מלאו ארבעים שנים למותו של המשורר אלכסנדר פן.

מה לאלכסנדר פן ולבלוג העוסק בספרי ילדים?

במדור תרבות וספרות של עיתון הארץ  מתאריך 25.4.2012 התפרסמה כתבה של חגית הלפרין שכותרתה, "הקטנים אוהבים אגדות, הגדולים פוחדים לשכוח". הלפרין מתחקה אחר ששה גלגולים של שיר של אלכסנדר פן שמעולם לא פורסם: " במשך למעלה משלושה עשורים, ₋ ₋ ₋ ₋ התנגנו בקרבו של המשורר אלכסנדר פן שורות שיר שבהן ניסה לבטא את געגועיו לילדותו הרחוקה. את השורות האלה עיצב פן בדמות אגדת כיפה אדומה. אגדה זו מסמלת את תור הילדות התמים בארץ רחוקה שאגמיה ירוקים ובנופיה הפסטורליים צומחים עצי התרזה והלבנה. פן לא סיים לכתוב את השיר והטיוטות שלו נמצאו בארכיונו שבמרכז קיפ, אוניברסיטת תל-אביב."

אני מביאה דברים אלו כראיה להשפעתם של ספרי ילדים על עיצוב נפשו של אדם.

צילום כתב היד של הגלגול הראשון של השיר שנכתב ככל הנראה בשנות ה-30וזהו גלגול נוסף מגלגוליו של השיר (1968) שנכתב לאחר הולדת נכדתו של פן, שנקראה על שמו:         

אגדה

לכל ילדות יש יער משלהובכתמי כחול של אור עינייך משאלה:בל ייגדע                                                                    


עץ האגדהעל סבתא וזאב והילדהאשר הלכה על פני האדמהבכיפתה האדומה.אך, ילדתי, זה סוף כוזב,כאילו הענישו את הזאב,הסבתא נטרפה ומתה הכיפהאבל לאורך כל דרכי משלושת אלהרק הזאב הוא חי.וכדי את האמת לחשוףלו בואי ננסה ונשנה הסוף.כי לא בהרג החיה הפתרוןניתן לו, ילדתי, הצ'אנס האחרון.נוליך אותו אל אגדה נוקבתושמה וגר זאב עם כבש.כי המציאות הזאת, ילדההפתרון לבעיית האגדה.
ולסיום, קשור ולא קשור:

קריקטורה של ברוס אריק קפלן, הופיעה בעיתון הארץ

5 תגובות:

 1. האם יש לך קשר לתחום של ביבליותרפיה? אני ביבליותרפיסטית, ובמהלך הלימודים היו לנו תרגילים שחיברו סיפורי ילדות שזכורים לנו (שסופרו לנו) לאופן שבו עוצבה אישיותנו.

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, אני לא. נשמע מעניין. אם כי אפשר להפוך את הטיעון ולומר שיש קשר בין האופן בו עוצבה אישיתינו לבין הסיפורים אותם אנו זוכרים. כלומר להפוך את הסיבה והמסובב. אבל אולי זה לא כל כך משנה כל עוד יש קשר.

   מחק
  2. נכון, יכול להיות שהסיפורים שאנו זוכרים הם אלה שהשפיעו על אישיותנו במיוחד בגלל המאפיינים שיש לה מלכתחילה. אבל יש גם נסיבות חיים ועוד השפעות אפשריות. בסופו של דבר, כמו שכתבת, בחקירה כזאת אנחנו מבקשים להכיר את עצמנו קצת יותר.

   מחק
  3. את עוסקת בזה? - נראה לי מרתק

   מחק