יום חמישי, 18 בספטמבר 2014

על ילדה קטנה אחת ושיר ילדים מפורסם

או 

הילדה הכי יפה בגן....היא בהירה

כאשר נכדתי בת השתיים וחצי[1] באה לבקר מחכה לה גיגית ירקרקה בתוך ארון ובה צעצועים שהיו ברובם של אמה ודודתה. ההבדל בין הגיגית הזו לשאר המשחקים, הצעצועים ובעיקר ספרי הילדים שהיא יכולה לבלות אתם בבואה לבקר, היא נגישותה של הגיגית על צעצועיה עבורה.

בעולם צעצועי הילדים, כמו בבגדים, ומאותן סיבות (לגרום לאנשים לא לשמור את כספם אצלם אלא להוציא אותו. כדי לא להיות לגמרי צינית אוסיף גם יצירתיות), יש אופנות. גם בצעצועים ששורדים לאורך זמן, החוכמה היא לגרות את הקהל הרלוונטי בעזרים הנלווים, אם לא רוצים לשנות את המוצר המרכזי.
לפני כ-15 שנים הייתה בארץ תקופת זוהר לבובות טרולים בגדלים שונים, כולל קטנטנות שתוקעים אותן בקצה עפרון. נציגים מגל הטרולים הגיעו גם אלינו ושלושה מהם (אולי לא היו יותר) התגלגלו בסופו של דבר אל הגיגית היקרקה: אחד בעל שיער כתום, אחד קטן ממנו בעל שיער ירקרק זרחני ואחד קטנטן, המיועד לעפרון. כולם דמויי-יצורים כעורים למדי.

יש להבהיר עוד פרט אחד כדי להגיע "לפואנטה".  מסתבר שפעוטים ופעוטות בני שנתיים וחצי עשויים להכיר הרבה שירים. אולי הם לא תמיד זוכרים את כל המילים או לא מבטאים היטב את כולן אך הרפרטואר שלהם או שלהן לא מבייש מנחה מתחיל של ערבי שירה בציבור. יתרה מזו הם מפזמים להם להנאתם – לא אחת שמעתי את נכדתי הקטנה שרה לעצמה תוך כדי כך שהיא מציירת. הרפרטואר של נכדתי כולל את פיל פילון, רד אלינו אווירון, ברווזיים (=לסבתא של אפרים), אני פורים, שאותו היא מוסיפה לשיר למרות שעברה כבר חצי שנה מאז שחגגו את פורים. עוד שיר שהיא שרה, זה שנוגע להמשך הוא הילדה הכי יפה בגן (כתב: יונתן גפן).
וכאן מתחבר הכול: בביקוריה האחרונים הקטנה מוציאה מן הגיגית היקרקה דבר ראשון את הטרול כתום-השיער, ומתחילה לשיר לו  את הילדה הכי יפה בגן תוך שהיא יותר מטפלת בשיערו מאשר מלטפת אותו. לפעמים כאשר היא שרה "יש לה עיניים הכי יפות בגן", היא נוגעת בזהירות בשתי עיני הפלסטיק הבהירות של הטרול ואז ממשיכה ללטף את שיער הגזר שלו. ועל כגון זה כבר נאמר שהיופי הוא בעיני המתבונן.
וכיצד נראית "הילדה הכי יפה בגן" של המאיירים השונים? השיר הופיע בשלוש הוצאות שונות של הכבש השישה עשר ולווה באיורים (אראה איורים משתי ההוצאות המאוחרות, של יעל ליאור 1993 ודוד פולונסקי 2010 ); וכן זכה לבול [אויר ע"י ראנת אבודרהם דדון, מתוך הסדרה "מוזיקה ישראלית שירי ילדים". תאריך הנפקה: 26.8.2013] וכמובן קלטות שונות.
הילדה הכי יפה בגן של יעל ליאור 1993
הילדה הכי יפה בגן של דוד פולונסקי 2010
בול מתוך הסדרה: מוזיקה ישראלית שירי ילדיםהשיר מופיע גם בספר שרשרת זהב, שהוא אוסף שירים, יפה אך בעיתי, מזמנים שונים שאגדה נירה הראל; וזהו האיור של בתיה קולטון, שמלווה אותו:
איור: בתיה קולטון
ויש גם האיור של איתן קדמי (מתוך "ספר המאיירים הגדול", מוזיאון ישראל 2005):

בניגוד לתום של נכדתי, כל האיורים של הילדה הכי יפה בגן שראיתי הן של ילדות בהירות. תהיתי במה הטרול אטרקטיבי לנכדתי – האם שערו הכתום הוא כבר התחלה של הטיה, שכן הטרול בעל השיער הירוק הזרחני איננו מדבר אל ליבה. לא אתפלא אם כן. אולם הסבר אחר אפשרי ג"כ – טרול בעל שיער ירקרק זרחני חורג לגמרי מן הקיבוצים וההכללות המוכרות לקטנטונת בת גילהּ.
מכל מקום, אני בחיפוש אחר הילדה המאוירת "הכי יפה בגן" קהת השיער. בייחוד כזאת שאיירו אותה לפני תום תשע"ד, אבל גם אחרי זה טוב.

ולסיום הנה גם מילות השיר ופרטים על כותבו:
הילדה הכי יפה בגן 
מילים: : יהונתן גפן

הילדה הכי יפה בגן 
יש לה עיניים הכי יפות בגן 
וצמה הכי יפה בגן 
ופה הכי יפה בגן 
וכמה שמביטים בה יותר 
רואים שאין מה לדבר 
והיא הילדה 
הכי יפה, יפה בגן 

כשהיא מחייכת 
גם אני מחייך 
וכשהיא עצובה 
אני לא מבין 
איך אפשר להיות עצובה 
כשאת הילדה הכי יפה בגן. 

מתוך הספר "שרשרת זהב"


[1]      חדי עין יוכלו להבחין שזהו גם גילו של הבלוג פחות או יותר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה